• Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

   Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

   Rozstrzygnięto konkurs plastyczny organizowany przez Fundację Dziedzictwo i Urząd Miejski w Sławnie. Dotyczył on przygotowania ilustracji do nowego wydania Legend Powiatu Sławieńskiego. Komisja przyznała nagrodę główną oraz wyróżnienia.
   I miejsce – Weronika Sarosiek z Zespołu Szkół im. J.H. Dąbrowskiego w Sławnie – praca pt. „Siwek o trzech nogach” 
   Wyróżnienia dla uczniów naszej szkoły:
   - Maja Majewska – „Zaczarowany kot z Malechowa” 
   - Milena Kaliszczak – „Wigilia w kościele”, „Uzdrawiające źródełko przy Świętej Górze” 
   - Antonina Maj – „Cudowny ratunek przed Wilkami” 
   - Anna Halbina – „Siwek o trzech nogach” 
   - Nina Stachowicz – „Krzyż na niebie” 
   - Weronika Dudzińska-Superson – „Zaczarowany kot z Malechowa”. Gratulujemy i zapraszamy do galerii.
   Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - Obrazek 1

  •  

    

    

    

   LAUREATKI

   KONKURSU

   RECYTATORSKIEGO

   W czwartek dnia 1 marca w Sławińskim Domu Kultury odbył się miejski etap  Małego Konkursu Recytatorskiego ARA. Młodzi recytatorzy rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych. Ostatecznie komisja wybrała trzy uczestniczki, które będą reprezentowały nasze miasto w etapie powiatowym tego konkursu. Są to:

   Maria Pominkiewicz

   Julia Mariak

   Hanna Lińska

   Serdecznie gratulujemy i zyczymy suksesów w etapie powiatowym.

    

    - Obrazek 1

  • - Obrazek 1

   ZESTAWIENIE ZBIÓRKI MAKULATURY ZA MIESIĄC LUTY

    

    

   Lp.

   Nazwisko i imię ucznia

   Klasa

   Ilość makulatury

   1.

   Cichocki Mikołaj

   VII b

   500 kg

   2.

   Ostrowska Karolina

   VI b

   180 kg

   3.

   Ratkowska Patrycja

   VI b

   160 kg

   4.

   Popczyk Adam

   IV c

    150 kg

   5.

   Myślińska Agata

   V a

    140 kg

   6.

   Czesnowski Maciej

   I a

    100 kg

   7.

   Lis Sebastian

   III a

    90 kg

   8.

   Legierska Natalia

   VI b

    70 kg

   9.

   Mallek Filip

   III c

    60 kg

   10.

   Kownacka Dominika

   I a

   55 kg

   11.

   Szklany Kamil

   III b

   50 kg

   12.

   Janus Maja

   VII a

   30 kg

   13.

   Maj Antonina

   IV a

   20 kg

    

    

  • KONKURS ORTOGRAFICZNY

   KLAS IV 

            19.02.2018 r. odbył się szkolny konkurs ortograficzny klas IV, w którym udział

   wzięło 12 uczniów. A oto wyniki:

   •  I miejsce       JULIA PAWLAK - IVa
   • II miejsce      WIKTORIA  ZIÓŁKOWSKA-IVa
   • III miejsce    ZUZANNA  ŁUCZAK - IVa

    

                                           GRATULUJEMY!!!

  •  

   BIEG PO ZDROWIE

   Nasza szkoła w bieżącym roku  bierze udział w programie antynikotynowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” przeznaczonym dla uczniów klas IV. Według badań HBSC z 2014 roku okres krytyczny, kiedy uczniowie próbują różnych używek, przypada na wiek 9-10 lat. Dlatego program ma na celu przede wszystkim opóźnianie i zapobiegnie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży. Jest on źródłem rzetelnej wiedzy na temat problematyki palenia tytoniu, ukazuje korzyści wynikające z niepalenia papierosów, czyni to zjawisko mniej pożądanym i mniej akceptowalnym.

   Atrakcyjna forma programu sprzyja wzmacnianiu poczucia własnej wartości u uczniów, którzy podczas cyklu zajęć będą m.in. dyskutować, wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły oraz liczyć koszty palenia papierosów.

  • - Obrazek 1

  • MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ

   15.02.2018 odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci. Do rozgrywek przystąpiło 5 zespołów: SP1 Sławno, SP w Darłowie, SP w Warszkowie, SP w Niemiecy i SP w Postominie.

   Mecze rozegrano w 2 grupach systemem "każdy z każdym". Reprezentacja SP1 Sławno po wygranej w swojej grupie oraz świetnym finale zdobyła 1 miejsce oraz prawo do reprezentowania naszego powiatu w zawodach regionalnych.

   Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

   Skład reprezentacji SP1 w Sławnie: Aleksandra Kowalska, Dagmara Bajtek, Natalia Sulikowska, Hanna Miranowicz, Oliwia Hennig, Agata Myślińska, Nina Stachowicz, Julia Mariak, Patrycja Borek, Natalia Larwińska, Karolina Ostrowska, Weronika Strzyżewska i Natalia Smyczkiewicz.

    - Obrazek 1

    - Obrazek 2

    

  • PRZYGODA W TEATRZE

    - Obrazek 1 - Obrazek 2 - Obrazek 3

   Emotikonus, Sam-Dzung to imiona głównych postaci spektaklu „Wirus Świrus i cała reszta”, na który kl. IVa, IVb, IVc udały się 14.02.2018 r. do Teatru Bałtyckiego w Koszalinie. Uczniowie na ok. dwie godziny wniknęli do świata telefonu komórkowego znanego im na co dzięń jedynie z zewnątrz i towarzyszyli postaciom w pokonywaniu trudności oraz niebezpiecznych zdarzeń, jakie wyniknęły po wproszeniu się na bal podstępnego i okrutnego Wirusa.

   Przedstawienie pozwoliło dzieciom dostrzec różne zagrożenia płynące z nieograniczonego korzystania z telefonów komórkowych, a także, jak wiele tracą, ograniczając się tylko do świata wirtualnego. Spektakl również przypomniał i utwierdził uczniów, że przyjaźń, miłość i gotowość do poświęceń to wartości, dzięki którym można pokonać zło tego świata.

   Oprócz aspektów edukacyjnych, ogromną pochwałę uczniowie przyznali spektaklowi za wielobarwne stroje aktorów, pięknie wyśpiewane piosenki, a przede wszystkim za to, iż mogli oni momentami uczestniczyć w przygodach kreowanych na scenie.

   Opiekunami podczas wyjazdu byli nauczyciele: M. Sadowska, G. Buczkowski i I. Pieńkos-Supieta.

   I. Pieńkos-Supieta

    - Obrazek 4

    - Obrazek 5

  • SUKCES OLIWII I AGATY

    - Obrazek 1

   13.02.2018 w Białogardzie odbył się turniej regionalny Igrzysk Dzieci w tenisie stołowym dziewcząt. W zawodach brali udział mistrzowie powiatów: SP1 Sławno, SP Kościernica, SP Parsęcko, SP7 Koszalin, SP Sucha Koszalińska.

   Po świetnej grze Oliwia Hennig i Agata Myślińska z SP1 w Sławnie zdobyły 1 miejsce oraz prawo reprezentowania naszego regionu w zawodach wojewódzkich. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  • - Obrazek 1

   Pomagajmy ptakom przetrwać zimę. Pod takim hasłem w pierwszym tygodniu lutego prowadzone były liczne zajęcia świetlicowe. Dzieci dowiedziały się, które gatunki ptaków odlatują na zimę do ciepłych krajów, a które z nami zostają. W jaki sposób możemy pomagać ptakom zimującym w Polsce oraz jakich kolorów należy użyć, by właściwie pokolorować dany gatunek ptaka. Kolorowanki z poszczególnymi gatunkami ptaków pozwoliły nam na świetną zabawę. Zastosowane techniki pracy kolorowania, wycinania i wyklejania  czyniły prace dzieci ciekawymi. Pogoda sprzyja ptakom, dlatego też nie ma potrzeby ich dokarmiania. Pamiętamy, że ptasie stołówki organizujemy wtedy,  gdy zwierzęta nie mogą znaleźć dla siebie pożywienia  - w przeciwnym razie możemy im zaszkodzić.

   Zimowe szaleństwa. Od dłuższego czasu dzieci z utęsknieniem wypatrywały śniegu. Tegoroczna zima niestety płatała nam figle. Na początku lutego  spadł długo oczekiwany śnieg. Dzieci na świetlicy wraz z wychowawcą korzystając z uroku zimy, udały się na górkę. Tam wszyscy oddawali się białemu szaleństwu- zjeżdżając na sankach. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała zimowym igraszkom. Z rumieńcami i uśmiechem na twarzach dzieci wróciły do świetlicy. Zabawy na śniegu dostarczyły  uczestnikom wielu radości.

   W Walentynki uczniowie  przebywający tego dnia w świetlicy szkolnej rozwiązując krzyżówkę dowiedzieli się jakie święto obchodzimy w tym dniu. Wspólnie z wychowawcą rozmawiali o tym, skąd wzięło się to święto, że niekoniecznie jest ono wyłącznie dniem zakochanych. To również dobra okazja, by podziękować swojej koleżance, mamie, tacie, dziadkom lub wujostwu za to, że są blisko nas i wnoszą szczęście oraz radość do naszego życia. To doskonała okazja do integracji uczniów ze świetlicy, umacniania więzów koleżeńskich i rozwijania umiejętności wyrażania swoich emocji. Na przekór często zbyt komercyjnemu charakterowi tego dnia, nasze dzieci ozdobiły piernikowe serca i podarowały je najbliższej sercu osobie. Dzięki czemu przekazywane uczucia nabrały jeszcze bardziej osobistych treści.

   Wolontariusze z Jedyneczki wraz z opiekunką Anną Król w dniu 16. lutego  zawitali do  naszej  świetlicy. Opowiedzieli  o wolontariacie  funkcjonującym w naszej szkole. Dowiedzieliśmy się, że wolontariat może być świetnym sposobem na samorealizację, poznawanie świata i ludzi. Poświęca się swój czas za darmo, ale można zdobyć wiele ciekawych doświadczeń. Dzieci dowiedziały się  również, jakie kryteria trzeba spełnić by zostać wolontariuszem oraz jakie akcje w ciągu roku zostały zorganizowane. Na koniec spotkania  odbył się quiz  związany  z wolontariatem. Dzieci podziękowały za wspaniałą lekcję  wrażliwości na potrzeby innych.

    

   Link do galerii:

    - Obrazek 2

  • - Obrazek 1

  • - Obrazek 1

   X Karnawałowy Festiwal Tańca z „Gracją” w tym roku obchodził swój jubileusz. Gala tańca przyciągnęła do miasta wielu tancerzy z całego Pomorza. W Festiwalu udział wzięły m.in. takie zespoły jak Fit Dance Białogard, AKTT Szczecin, Pasja Sławoborze, Euforia Sławsko, Show Dance Białogard, Fabryka Tańca Barlinek oraz sławieńskie grupy taneczne: Gracja Disco, Gracja Towarzyska, Finezja Towarzyska oraz Finezja Modern. 

   Festiwal wspólnie otworzyli: pani dyrektor Anna Hruzd, Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna oraz Robert Stępień - Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty. Właśnie z  okazji jubileuszu 10-lecia istnienia zespołu „Gracja”, burmistrz Sławna złożył na ręce pani Ani Marciniak – Zielińskiej okolicznościowy grawerton z podziękowaniem za godne reprezentowanie Sławna poza granicami miasta i życzeniami wszelkiej pomyślności w dalszej pracy z dziećmi. Następnie pomysłodawczyni imprezy przywitała wszystkich tancerzy, którzy zaprezentowali się przed licznie zgromadzoną tego dnia publicznością. Na parkiecie królowały rytmy taneczne, piękne, stroje, szyk i elegancja. Między występami, widowiskowe pokazy akrobatyczne prezentował duet specjalny tego wieczoru -  Delfina i Bartek – zwycięzcy 5. edycji programu Mam Talent. Po przeszło trzygodzinnych występach wszyscy uczestnicy otrzymali jubileuszowe złote medale.

   Ponadto sędziowie postanowili wyróżnić grupy taneczne i zawodników, przyznając okolicznościowe puchary. 

    

   Zwycięzcy Festiwalu:

    

   W kombinacji tańców powyżej lat 12 zwyciężyły pary:

   • I miejsce: Nikita Kardasz i Nikola Budzyńska- Szczecin oraz Eryk Bednarczyk i Anna Paczkowska Sławno
   • II miejsce: Kajetan Wojciechowski i Katarzyna Owczarska – Białogard
   • III miejsce Bartosz Kostrzewiński i Natalia Larwińska Sławno.

    

   W kombinacji tańców 10-12 lat zwyciężyły pary:

   • I miejsce: Barbara Pominkiewicz i Oliwier Kusznerczuk oraz Maria Pominkiewicz i Arkadiusz Fedoruk Sławno
   • II miejsce: Urszula Wanago i Arkadiusz Fedoruk Sławno
   • III miejsce: Aleksandra Chamarczuk i Jakub Pszczoła.

    

   W kombinacji tańców do lat 10:

   • I miejsce - Dominika Kownacka i Jakub Kozłowski- Sławno
   • II miejsce - Wiktoria Strychanowska i Błażej Kamiński –Sławoborze
   • III miejsce - Anna Mielniczek i Jakub Jurczyk Sławno

    

   Publiczność wybrała następujące pary: Wiktoria Hetmańska i Julian Sosińska, Michalina Mystek i Paweł Kowalczyk oraz Anna Tomaszewska i Jakub Rosiak.

    

   W bloku formacji tanecznych zwyciężyły następujące zespoły:

    

   • w kategorii najlepsza technika tańca zwyciężył zespół Fabryka Tańca Barlinek, choreografia pt. "Rendez -vous"
   • w kategorii najlepsza etiuda taneczna puchar otrzymał zespół "Finezja" za choreografię pt. "Brasil"
   • w kategorii najlepsza kompozycja tańca puchar zabrał ze sobą zespół "FitDance " z Białogardu za taniec pt. "Footlose"
   • w kategorii najlepsze widowisko taneczne najlepszy okazał się zespół "Gracja" , choreografia "Mumie",
   • w kategorii gracja i wdzięk zespołu najwięcej punktów otrzymał zespół "Finezja" za taniec pt. "Blue energy",
   • w kategorii nowatorstwo artystyczne w tańcu I miejsce przyznano zespołowi "Happy dance" za taniec zatytułowany " Pomocna dłoń",
   • w kategorii najlepsza choreografia zwyciężył zespół "Gracja" - taniec pt. " Przebudzenie"
   • w kategorii najlepsze show taneczne I miejsce otrzymał zespół za choreografię "Cyrk"


   Nagrody specjalne, otrzymały zespoły:

   • "Show Dance" za choreografię "Powiedz tak"
   • "Euforia" za choreografię "Superbohaterki"
   • "Finezja" za choreografię "Tunder"
     

    Na koniec wszyscy tancerze wspólnie odtańczyli na parkiecie układ do piosenki „Despacito”, a jubileuszowy taniec wykonali Krzysztof Frankenstein i Anna Marciniak-Zielińska. Był to niezwykły wieczór pełen piękna, elegancji i gracji. Za organizację tej wyjątkowej imprezy należy podziękować rodzicom dzieci i sponsorom, którzy zapewnili profesjonalną i przepiękną oprawę całego festiwalu.

    

   https://www.youtube.com/watch?v=MRDgwxAHcSU

   https://szczecin.tvp.pl/35981488/120218

   Link do galerii:

    - Obrazek 2

  • POROZMAWIAJMY O ZDROWIU

   I INNYCH ZAGROOŻENIACH

   We współpracy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Komendy Wojewódzkiej Policji zorganizowano konkurs na broszurę oraz logo o tematyce profilaktyki używania substancji psychoaktywnych przez młodzież w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych w tym nowych narkotyków „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie siódmych klas szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego.Konkurs miał na celu przeciwdziałanie używaniu substancji psychoaktywnych w tym nowych narkotyków przez dzieci w wieku szkolnym . W konkursie na broszurę o tematyce profilaktyki używania substancji psychoaktywnych przez młodzież w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych w tym nowych narkotyków „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”, wyróżnienie otrzymał uczeń naszej szkoły  
    

   Filip Pitus z klasy VII a.


   Do organizatora wojewódzkiego konkursu wpłynęło 45 prac przedstawiających broszurę w/w konkursu. Oceniano m. in. prawidłowość, treści prozdrowotne, pomysłowość i kreatywność oraz walory estetyczne.
    

   Gratulujemy!!!

    

   Praca Filipa:

    - Obrazek 1

  • - Obrazek 1

  •  

   Ogólnopolski Konkurs Historyczny

    

   Uczniowie klas VI i VII wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym, dotyczącym Polskiego Państwa Podziemnego w latach 1939 – 1945. Celem konkursu było propagowanie wiedzy na temat działalności państwa polskiego pod okupacją oraz wiedzy o bohaterach wojennych. Szkolnym liderem konkursu została uczennica kl. VII b Michalina Sadowska, która zdobyła największą ilość punktów; drugie miejsce zdobyła Natalia Fedoruk (VII b) a trzecie ex aequo: Martyna Malek (VII a), Iga Dulnikiewicz (VII b), Jakub Wota (VII a) i Dawid Szymański (VI a).

  • - Obrazek 1

   W środę  10 stycznia  w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, których  tematem było bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych. Pani Asia opowiadała  o różnych niespodziewanych sytuacjach, które mogą zdarzyć się podczas zimowych zabaw, także tych na śniegu i lodzie. Przypomniała zasady bezpieczeństwa obowiązujące dzieci, kiedy przebywają poza domem, na przykład, gdy pojawią się nieoczekiwane spadki temperatur, a także zaprezentowała sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia życia. Dzieci obejrzały film „Bezpieczne ferie w domu”. Nabyta wiedza i poznane umiejętności pomogą uczniom zachować szczególną ostrożność w okresie zbliżających się ferii zimowych.

    

   „Zima się chyba obraziła, dlatego śniegu nam poskąpiła”, a mimo to dzieci przypominały o jej istnieniu  śpiewając zimowe piosenki  i wykonując prace plastyczne:  przestrzenną pracę plastyczną – „Pingwinia rodzina” oraz rysunek farbami - „Zima jaką lubię” i „Zimowe sporty”.         

                                                                          

   Kiedy  po świętach wróciliśmy do świetlicy, dzieci z zapałem wzięły się do pracy. Naszym pierwszym celem były maski karnawałowe, które wykonaliśmy z przygotowanych szablonów. Po wycięciu wybranego kształtu dzieci ozdabiały go według własnej inwencji.

    

  • - Obrazek 1

   Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, dnia 10 stycznia 2018r. odbyło się spotkanie edukacyjno - profilaktyczne z udziałem Pani Magdaleny Skrzeczkowskiej - pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Sławnie.

            Pani Magdalena przypomniała uczniom na jakie niebezpieczeństwa narażeni są w czasie zimowego wypoczynku. Omówione zostały zagrożenia mogące występować w miejscu zamieszkania, na drogach, ze zwróceniem szczególnej uwagi na zabawę w okolicy zamarzniętych zbiorników wodnych. Prowadząca przypomniała dzieciom o obowiązku noszenia odblasków po zmroku, poza obszarem zabudowanym. Ponadto poruszyła kwestię niebezpieczeństwa związanego z nawiązywaniem znajomości z nieznajomymi, także tymi poznanymi przez Internet. Zwróciła uwagę na sposoby walki z wirusem grypy.

            Ważną częścią spotkania było uświadomienie uczniów jak niebezpieczne jest picie alkoholu, zażywanie narkotyków i dopalaczy. W tym celu prowadząca wykorzystała profesjonalny sprzęt, taki jak alkogogle, służące do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu i narkogogle symulujące wiele skutków używania narkotyków. Możliwość ich przymierzenia spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. Dzięki temu mogli zobaczyć świat widziany oczami człowieka, który pił alkohol, lub zażywał narkotyki.

            Podczas spotkania uczniowie brali żywy udział w dyskusji, chętnie odpowiadali na zadawane pytania i wysuwali konkretne wnioski.

            Mamy nadzieję, że dla wszystkich uczniów naszej szkoły tegoroczne ferie będą bezpieczne!

    

  • - Obrazek 1

   W piątek 5 stycznia w naszej szkole rozbrzmiewały prawdziwe taneczne rytmy. To wszystko za sprawą balu karnawałowego, zorganizowanego dla klas I – III. Wśród księżniczek, wróżek, policjantów, najróżniejszych wojowników  czy zwierzaków trudno było rozpoznać uczniów, których inwencja twórcza w doborze strojów przekraczała najśmielsze wyobrażenia. Zabawę poprowadzili animatorzy Kulka i Kulek - animatorzy imprez rozrywkowych dla dzieci.  Program balu był bardzo urozmaicony. Dzieci brały udział nie tylko w zabawie ale w różnego rodzaju konkursach, tańcach i pląsach.

   Link do galerii:

    - Obrazek 2

  • Fascynująca przygoda z „Paddingtonem 2”

   5 stycznia 2018 r. sympatyczny niedźwiadek Paddington zabrał uczniów kl. IV b i IV c w niezwykłą podróż poszukiwania tajemniczej księgi. Pełne zwrotów akcje, komiczne przygody misia oraz chwile pełne wzruszeń pozwoliły dzieciakom oderwać się od codzienności i udać w świat fikcji. Można było się domyślić, iż nikt podczas seansu nie będzie znudzony. Wszyscy usatysfakcjonowani, pełni uśmiechu i refleksji wyszli z sali kinowej, zapamiętując myśl Paddingtona, aby dostrzegać w innych dobro, dzięki czemu sami będziemy lepsi.
   Wyjazd zorganizował p. G. Buczkowski, zaś opiekunami były p. K. Skibińska oraz I. Pieńkos-Supieta.
   Na koniec na wszystkich czekała miła niespodzianka, każdy z uczestników seansu otrzymał plakat – kalendarz z podobizną sympatycznego niedźwiadka.

   I. Pieńkos-Supieta

  • Biblioteka szkolna i miejska

       Biblioteka szkolna i miejska - Obrazek 1 Czytelnictwo - I semestr 

   Klasa

   Ilość wypożyczonych książek

   Ilość uczniów w klasie

   Ilość książek na ucznia

   zajęte miejsce

   I a

   297

   22

   13,5

    

   I b

   391

   23

   17,0

    

   II a

   570

   19

   30,0

   I

   IIIa

   405

   21

   19,3

   III 

   III b

   384

   22

   17,5

    

   III c

   491

   21

   23,4

   II

   IV a

   343

   20

   17,2

   I

   IV b

   243

   20

   12,2

   III 

   IV c

   164

   20

   8,2

    

   V a

   183

   17

   10,8

    

   V b

   206

   16

   12,9

   II

   VI a

   193

   26

   7,4

    

   VI b

   192

   26

   7,4

    

   VII a

   196

   22

   8,9

    

   VII b

   130

   19

   6,8

    

   Razem

   4388

   314

   14,00

    

    

    

    

    

  Wiadomości

  Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego
   ul. Kossaka 31
   76-100 Sławno
  • 059 810 38 27

  Galeria zdjęć