Jeden z najbardziej poczytnych. pisarzy i najbardziej popularnych w latach międzywojennych urodził się 8 stycznia 1884 r. w Stryju, nieopodal Lwowa. Jeszcze jako uczeń pisał Makuszyński wiersze okolicznościowe, potem zbiory felieton6w, listów i humoresek, opowiadań, nowel i anegdot, krytyki teatralne, wreszcie powieści.
Twórczość Kornela Makuszyńskiego kojarzy się głównie z jego utworami przeznaczonymi dla dzieci i młodzieży. "Panna z mokrą głową, "Szatan z siódmej klasy", "Szaleństwa Panny Ewy", "Awantura o Basię" to powieści również dzisiaj chętnie czytane. Począwszy od 1933 r. zaczęły pojawiać się książeczki obrazkowe, utrzymane w konwencji komiksów. Były to przygody Matołka "najsłynniejszego kozła świata": "120 przyg6d Koziołka Matołka", "Druga księga przyg6d Koziołka Matołka", "Trzecia księga przygód Koziołka Matołka". Po I wojnie światowej pisarz, mieszkający wówczas w Warszawie, zaczął systematycznie spędzać urlopy w Zakopanem. Echem jego zakopiańskich wakacji stały się " Listy z Zakopanego", ukazujące się od 1921 r. na łamach różnych czasopism. Równocześnie zasilał swymi felietonami lokalne czasopisma Podhala: "Gazetę Podhalańską", "Głos Zakopiański", "Zakopane i Tatry", "Zakopane". On również był tym, który zainicjował budowę Mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie. Od stycznia 1930 r. odbywają się w Zakopanem organizowane przez pisarza zawody narciarskie, podczas których wręczał małym zwycięzcom ufundowaną przez siebie nagrodę, dodając do niej książki swego pióra, zawsze z dedykacją odręczną. Pisarz podjął inną jeszcze akcję: zabiegał mianowicie o fundusze na kupno nart dla niezamożnej młodzieży góralskiej. Warunkiem otrzymania nart byty dobre wyniki w nauce.
6 marca 1931 r. Kornel Makuszyński został Honorowym Obywatelem miasta Zakopanego, ponadto byt honorowym prezesem Towarzystwa Sportowego "Wisła" i otrzymał honorowe członkostwo Towarzystwa Związku Górali. Lata II wojny światowej Makuszyński przeżył w stolicy, skąd po powstaniu warszawskim przedostał się do Zakopanego, gdzie zmarł 31 lipca 1953 r. Pogrzeb Kornela Makuszyńskiego byt manifestacją przywiązania mieszkańców Zakopanego do pisarza, który zawsze chciał nieść ludziom uśmiech.
Pochowany został na zakopiańskim cmentarzu zasłużonych. W 1966 roku w willi "Opolanka", gdzie mieszkał Makuszyński, zostało otwarte muzeum Jego pamięci